verimlilik

Etkin olmak veya verimli olmak… 21. yüzyılda birçok alanda tartışması yapılan,üzerine sayfalarca yazı,makale kaleme alınabilecek,münazaralar düzenlenebilecek tartışma konusu.
Öncelikle girizgah mahiyetinde kavramsal olarak ele alacak olursak,etkinlik sözcüğünün sözlük anlamının “etken olma durumu” verimlilik kelimesinin ise kapasite ile eşdeğer olduğunu görebiliriz. Lakin ele alacağımız husus kelimeler özeli bir kenara dursun,sektörel bazda,yönetimsel bazda ve aslolan,gençlik ve gençlik hareketleri hususunda etkinlik ve verimlilik olacak.

Öncelikle sektörel bazda olumlu anlamda birşeyler söylemek gerektiğinin farkındayım. Türkiye merkezli şirketlerin,2000’li yıllardan itibaren adam kayırma,görevde liyakat,işte uzmanlaşma gibi bazı hastalıklarını yediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Elbetteki bu sinsi düşmanını yenemeyen iş kolları mevcut lakin en azından dünya çapında yapılan araştırmalarda Türk sermayesinin yerinin yadsınamayacak ölçüde üst sıralara taşıdığı gerçeğinide göz önünde bulunduracak olursak bu noktada sektörel anlamda özel sektör için bir genelleme yapmak doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Ulaştırma sektöründe özellikle havayolunda yapılan yatırımlar ile Türkiye’nin dünyada bir marka olma yolunda attığı dev adımlar bizim için bir örnek olması hususunda şimdilik yeterli olacaktır.
Özel sektörden bir kademe uzaklaşıp kamusal alanı etkinlik ve verimlilik hususunda derin bir incelemeye tabi tutacak olursak,ne yazık ki aynı başarıyı gösterdiğimizi söylemek mümkün olmayacaktır. Kamu sektöründeki kıdeme göre görev yükseltme anlayışı,işini layıkı ile yapan gençlerin önünü kesme ve hatta “heveslerini kursaklarında bırakma” deyimiyle tam oturacak noktada olumsuz bir kesişim yakalandığını söyleyebiliriz. Her ne kadar etkin,çalışkan görünümlü bir kamu sektörü göz önündeymiş gibi görünüyor olsada halk bazında yapılacak ufak bir referandum “verimlilik” konusunda kamusal anlamda derin sıkıntılar yaşadığımızı görmek için yeterli olacaktır. Kamudaki bu problem öyleki şahsımında akademik anlamda içinde bulunduğu kamu yönetimi bölümünde derslere konu olma seviyesine gelmiş halde. Hatta öyle ki bu husus sokak jargonunda onlarca espriye malzeme olmayı bir rejenerasyon çabası ortaya koymamakla kelimenin tam karşılığıyla “göze almıştır” Ancak ne yazık ki günümüzde içiçe yaşamaya başlamış toplum tiplerinde bu konu daha çok gündeme gelmeye başlamış ve bununla beraber problemleri daha fazla baş göstermeye yüz tutmuştur. Özellikle kamudaki kırtasiyecilik anlayışı,bir kaşe için 4 daire gezdiren mantık “verimlilik” konusunda adeta dibe vurmaya doğru ilerlemektedir.
Bizim için aslolan hususa gelecek,gençlik ve gençlik oluşumları noktasında etkinlik ve verimliliği tartışacak olursak bir önceki yazımda da belirttiğim üzere son yıllarda gençlik hareketlerinin çokça duyulduğunu söylemek mutluluk verici. Etkinliğin artması bir kenara genç oluşumların ulusal ve uluslararası projelere katılımları verimlilik manasındada söylemeden geçmememiz gereken bir realite. Sosyal medyanın etkin kullanımı,yerel ve hatta ulusal bazda haberlere konu olabilme gibi kapsamlar standart alınacak olursa genç oluşumlar ele aldığımız konu kapsamında kendilerine düşeni layıkıyla yerine getiriyorlar. Ancak gerek özel sektör gerek kamuvsektörü kendilerine getirilen olumlu yada olumsuz eleştiriler bir yana,verimlilik konusunda genç potansiyeli es geçmemek,gereken pozisyonlarda değerlendirebilmek zorundalar. Özellikle kamu sektöründeki hantal,ağırlaşmış yapının çıkış kapılarından en önemlisinin anahtarları dinamik,heyecanlı genç potansiyelin elinde durmakta.

Emir Adıgüzel

Yazar Adı: Emir Adıgüzel

Emir Adıgüzel tarafından yazılan toplam 4 yazı bulunmaktadır..

1995 İstanbul doğumlu. Ahi Evran Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 3.sınıf ve Anadolu Üniversitesi Sermaye Piyasası ve Menkul Kıymetler 2.sınıf öğrencisi. Gençlik Hareketi ve Dayanışma Derneği Kırşehir İl Başkan Vekili,Evran Haber Ajansı köşe yazarı.

Emir Adıgüzel

About Emir Adıgüzel

1995 İstanbul doğumlu. Ahi Evran Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 3.sınıf ve Anadolu Üniversitesi Sermaye Piyasası ve Menkul Kıymetler 2.sınıf öğrencisi. Gençlik Hareketi ve Dayanışma Derneği Kırşehir İl Başkan Vekili,Evran Haber Ajansı köşe yazarı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir