Print

Sosyal medyanın kullanımı çağımızda hem bireyler hem de şirketler için oldukça önemli, artık bu herkesin kabul ettiği bir konu. Yalnız söz konusu sivil toplum örgütleri olunca sosyal medya daha fazla önem kazanıyor çünkü gönüllülere, bağışçılara, ortaklara ulaşmak için önemli bir araç, bununla beraber özellikle yapılan projelerin yaygınlaştırılması ve duyurulmasında da yine sosyal medya sivil toplum örgütlerinin yardımına yetişiyor.

Sosyal medyanın sivil toplum örgütlerinin eli ayağı olması ile beraber şöyle bir sorunda var ki sivil toplum örgütleri bu konuda o kadar da başarılı değiller, yani sosyal medya hesaplarının yönetilmesi konusunda Türkiye’ de birkaç sivil toplum örgütü dışında başarılı olan pek fazla kurum ya da grup yok. Hal böyle olunca da bizler sosyal medya paylaşımlarınızın daha kaliteli ve verimli olabilmesi için dönem dönem farklı öneri ve bilgilendirmeler yer aldığı bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdim ve bunlardan ilk sosyal medya hesabınızın görsel kalitesini güçlendirecek “Sosyal Medya Görsel Boyutları 2015 ” bu yazıda bahsedilen hususlara dikkat ettiğiniz takdirde sosyal medya hesaplarınızın görsellerinden daha fazla verim alacağınızdan emin olabilirsiniz.

İşte sosyal medya platformları ve görsel boyutları ile ilgili tavsiyeler;

Facebook

Profil fotoğrafı 180x180px boyutunda önerilir ve gösterilen boyut 160×160 px’tir.

Kapak fotoğrafı  851x315px olmalıdır (avatarın geldiği yere dikkat!) ve 100 kilobayttan az olması yüklenme hızı açısından iyidir.

Paylaşılan fotoğraflar 960x720px boyutunda olursa en iyi şekilde görüntülenecektir.

Twitter

Header fotoğrafı 1500x500px boyutunda olmalıdır, yoksa Twitter sizin için yeniden boyutlandırıyor ve kötü bir görünüm ortaya çıkıyor.

Profil fotoprafı 400x400px boyutunda önerilir ve gösterilen boyut 200x200px boyutundadır.

Google+

Cover fotoğrafı maksimum 2.120x1192px ve minimum 480x270px boyutlarında olmalıdır. Bilgisayar ekranlarına göre bu görsel değiştiği için büyük yüklemenizi tavsiye ederim.

Profil fotoğrafı önerilen 250x250px ve gösterilen 125x125px boyutundadır.

LinkedIn

Logo görseli 100x60px boyutunda ve max. 2MB olmak zorundadır.

Cover footoğrafı 974×300 boyutunda ve yine max. 2MB olmak zorundadır.

Instagram

Profil fotoğrafının 110x110px olması tavsiye edilir.

Fotoğraf görüntüleyici 612x612px boyutunda görüntü sağlar. Eğer bilgisayardan bir görsel hazırlayarak yükleyecekseniz bu boyutta hazırlamanız en kaliteli görünümü verecektir.

Pinterest

Profil fotoğrafı 165x165px boyutundadır.

Youtube

Cover görseli 2060x1440px boyunda olmalıdır.

Yüklenen videonun da boyutu 1280x760px olarak önerilir. İzlerken kenarlarda boşluk çıkmasını engellersiniz.

Daha fazla bilgi için mutlaka infografiği inceleyin.

Quick-Guide-On-Social-Media-Image-Dimensions

Yazar Adı: Demirkan Demir

Demirkan Demir tarafından yazılan toplam 15 yazı bulunmaktadır..

1986 Elazığ doğumlu. 2004 yılından bu yana İzmir' de yaşıyor. Algı Yönetimi, Finans, AB Fonları, Kalkınma Ajansı, Tübitak Destek ve Hibeleri, Bilişim Teknolojileri ve Tekno Girişimler üzerine çalışıyor.

About Demirkan Demir

1986 Elazığ doğumlu. 2004 yılından bu yana İzmir' de yaşıyor. Algı Yönetimi, Finans, AB Fonları, Kalkınma Ajansı, Tübitak Destek ve Hibeleri, Bilişim Teknolojileri ve Tekno Girişimler üzerine çalışıyor.

One thought on “STÖ’leri İçin Sosyal Medya Kullanımı – 1

  1. Gerçektende yararlı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Bundan sonrasında dikkat edeceğim, teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir