konusiviltoplum

Merhabalar herkese,

Konumuz sivil toplum.

Kamu kurumları ve özel sektör diye tabir edilen alanların dışında bulunan ve 3. Alan olarak da adlandırılan sivil toplumun bence en güzel tarafı bireylerin çevrelerinde görmek istedikleri değişiklikleri gerçekleştirmek için inisiyatif alabilmeleridir. Üstelik bu süreç devlet kurumlarındaki bürokrasi gibi bıktırıcı değildir. Çalışmak istediğiniz bir alanda proje fikrinizi netleştirir, amaç ve hedeflerinizi belirlersiniz ve çalışmalara başlarsınız.

Gelin görün ki her şey bu kadar kolay gelişmez; etki alanınız sınırlıdır, finans ve insan kaynaklarınızı kendiniz yaratmak zorundasınız, oluşabilecek engelleri ve zorlukları aşmada yalnız kalabilirsiniz ve bütün bunları gönüllü bir şekilde gerçekleştirmeniz beklenir. İşte bu sebeplerden dolayı aslında bir o kadar da çetrefillidir sivil toplum.

Proje dediğimiz şeyin kaynağı bir eksiklik, problem ve ihtiyaç olduğu göz önüne alınırsa aslında etrafımız problem kaynıyordur, eleştirilecek, geliştirilecek ve değiştirilecek yığınla konu vardır: Eğitim, engeli olan bireyler, yaşlılar, sağlık, mülteciler, trafik, teknoloji, istihdam, hukuk, kültür, sanat…

Liste uzar gider. Yapacağımız küçük bir proje, ufak bir çalışma bireylerin hayatlarında büyük etkiler oluşturabilir, hatta dünyayı daha iyi bir yer hâline getirebilir.

Durum buyken ne yazık ki çoğu insan yakınmakla, gördükleri sorunları dile getirmekle yetinir. Bozuk eşyalar, toplanmayan çöpler, emniyetsiz yollar, amacı dışında kullanılan cihazlar, verimsiz çalışmalar, kanuni boşluklar, hak ihlalleri…

Sorunu görür, yanımızdakilerle, aile ve arkadaşlarımızla paylaşır, rahatsız olur ama hayatımıza devam ederiz. Çünkü sorunun çözümü için adım atılması, belki bir dizi etkinlik yapmak gerekeceğini biliriz. Sorunu tespit etmek çözümün ilk basamağı olsa da ikinci basamağa bir türlü geçemeyiz.

Hâlbuki yapılması gereken “karanlığa küfretmektense bir mum yakmaktır”. Ben de bu kuraldan hareketle şikâyetlerimizi ve sorunlarımızı çözmenin yollarından birini sizinle paylaşacağım.

Change.org platformu fikirlerimizi etkinliğe, söylemlerimizi eyleme dönüştürmemizde bize çok değerli bir araç sunuyor. Buradan başlatacağınız kampanyalarla derdinizi insanlara anlatabilir, büyük bir destekçi kitlesi elde edebilir, aynı amaç etrafında bir araya gelebilir, toplayacağınız imzalarla resmi makamları adım atmaya davet edebilir ve etrafınızda gerçekten bir fark yaratabilirsiniz.

Dünya çapında veya Türkiye genelinde daha önce başlatılmış ve büyük başarılara imza atmış kampanyalara göz atabilir, katıldığınız kampanyalara imza atarak destek verebilir, siz de kendi kampanyanızı başlatabilir, kamuoyu oluşturarak değişiklik yaratmaya başlayabilirsiniz.

Herkesi karanlığa küfretmek yerine meşaleye dönüşecek ve hayatımızı aydınlatacak bir mum yakmaya davet ediyorum.

Değişimle kalın.

Yazar Adı: Nurullah Esendemir

Nurullah Esendemir tarafından yazılan toplam 1 yazı bulunmaktadır..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir