610x382

(Sosyal Girişimciliğin Gençlere Kazandırdıkları)

Evet, bu başlık ilk bakışta tuhaf geliyor değil mi? Bu Alan Cornes ’ın yazmış olduğu “Travel to meet yourself” adlı kitabın başlığı. Cornes kitabında farklı kültürleri gezerek seyahat etmenin kişiliğin gelişmesinde ne kadar katkıları olduğundan bahsediyor kitabında.

Eğitim kurumlarımız ve içinde yaşadığımız toplum ve aile hayatımız gençlerimizi hayata hazırlamakta genellikle yetersiz  kalmaktadır. Küçük yaşlardan başlayarak bir sınav maratonunun içine düşen çocuklarımız ve gençlerimiz geleceklerini yönlendirme konusunda yeterince bilgiye sahip değiller. Üniversiteden mezun olup iş bulamayan  pek çok gencimiz  ise bunun en büyük kanıtı. Bu çıkmazdan kurtulabilmek  için gençlerimizin  kendi kabuklarının dışına çıkarak kim olduklarını  keşfetmeleri ve seçeneklerini farketmeleri gerekiyor. Peki bunu nasıl yapacaklar?  Bu sorunun cevabı Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) olabilir.

Ulusal Ajansın sunduğu onlarca programdan birisi olan AGH ile 18-30 yaşları arasında yüzlerce gencimiz  mezuniyet ve dil yeterliliğine bakılmaksızın , 1 yıla kadar  Avrupa Birliğine üye 27 ülkeden diledikleri bir ülkede gönüllü faaliyetlerde yer alarak yabancı dillerini geliştirebilmekte, yepyeni bir dil öğrenebilmekte, kültürlerarası iletişim becerilerini artırabilmekte, hiç tanımadığı yeni bir ortamda çalışabilme ve iletişim kurabilme stratejilerini öğrenebilmekte ve bu sayede ülkeye  döndüklerinde kazandıkları özgüvenle iş piyasasında seçeneklerini çeşitlendirebilmektedirler.

Üstelik bütün bunlara hiç bir ücret ödemeden ulaşmaları mümkün.   Gönüllülerin  yeme, içme, konaklama , vize, sigorta v.s  masrafları  Merkezimiz  tarafından karşılanmaktadır. Hatta aylık cüz’i bir cep harçlığı da verilmektedir.

Peki buna nasıl başvurulur? Bunun için ilk olarak gönüllülerin kendilerine gönderen bir kuruluş bulmaları gerekmektedir (dernek, belediye, vakıf). Gönderen kuruluşlar Merkezimiz tarafından onaylanan, gönüllünün kalacağı süre boyunca kendisine destek veren Türk kuruluşlarıdır. Ev sahibi kuruluşlar ise gönüllünün faaliyet süresi boyunca yerleştirileceği, birlikte çalışacağı yabancı ifade etmektedir. Gönüllü adayları aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilecekleri sayfada yer alan  arama motoru üzerinden kendilerine uygun olduğuna inandıkları  projeleri seçip, gönderen kuruluş aracılığı ile onlara  katılma taleplerini iletiyorlar. Birden fazla yere başvuruda bulunma hakları var. Bunlardan birisinden  olumlu cevap gelmesinin ardından Merkezimize başvuru süreci başlamaktadır. 1 Şubat, 1 Nisan, 1 Haziran, 1 Eylül, 1 Kasım tarihli son başvuru tarihlerinden birisinde işlemlerini tamamlayıp başvuruda bulunabiliyorlar.

Ayrıntılı bilgi için:

http://www.ua.gov.tr/index.cfm?k=757

Daha fazla bilgi için: bilgi@ua.gov.tr

Yazar Adı: Demirkan Demir

Demirkan Demir tarafından yazılan toplam 15 yazı bulunmaktadır..

1986 Elazığ doğumlu. 2004 yılından bu yana İzmir' de yaşıyor. Algı Yönetimi, Finans, AB Fonları, Kalkınma Ajansı, Tübitak Destek ve Hibeleri, Bilişim Teknolojileri ve Tekno Girişimler üzerine çalışıyor.

About Demirkan Demir

1986 Elazığ doğumlu. 2004 yılından bu yana İzmir' de yaşıyor. Algı Yönetimi, Finans, AB Fonları, Kalkınma Ajansı, Tübitak Destek ve Hibeleri, Bilişim Teknolojileri ve Tekno Girişimler üzerine çalışıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir