haber

Dünyadaki haber ajanslarının sayıları günden güne artıyor. Her ne kadar temel bir medya tipi gerek dünyaya gerek bölgemize gerekse ülkemize hakim olsada ‘haber verme’ isteğinin her geçen gün insan üzerinde arttığı bir gerçek. Sosyal medya platformununda zaman içinde toplumları yeterince doyurmamasıyla beraber lokal,ulusal ve uluslararası haber portalları internet üzerinden örgütlenerek sayılarını her geçen gün update ediyorlar diyebiliriz. Tabi her ne kadar girizgahı haber portalları ile kısıtlasamda aslolan sorular şunlar olacak:Haber alma şansımız her geçen gün artıyorken dünyamızı,bölgemizi ve ülkemizi ne kadar okuyabiliyoruz ? Okumak bir yana dursun gerçekten bu haberleri doğru yorumlayabiliyormuyuz ? Elbette bahsini ettiğim iki konuda akademik bir temele ihtiyaç duyuyor zira dünyayı ve gelişmeleri yorumlamak alelade bir iş elbette değil. Hele iç savaşlar,global akıl oyunları ile adeta bir satranç tahtasını andıran dünyamızı bugünlerde yorumlayabilmek neredeyse imkansız hale geldi. Siyasal gelişmeleri yorumlamak,ekonomi ile bağdaştırmak devamında yönetim stratejilerini olumlu yada olumsuz eleştirmek bir yana gelişmeleri takip etmek dahi zor halde.

Tüm bunların yanında asıl bahsini etmek istediğim şu: Her geçen gün sayılarının artmasıyla övündüğümüz üniversitelerimiz ve üniversite mezunlarımız bu gelişmelerden ne kadar haberdar ? Uluslararası gelişmeleri ne kadar yorumlayabiliyorlar ? 25.döneminde meclisimizin genç vekil sayısında bir artışa sahip olması bir nebze olsun bu konuda olumlu bir cevap veriyor olsada ‘sokak röportajları’ adı altında yapılan diyaloglarda halimiz maalesef harap görünüyor. Milli marşımızın yazarını bilmeyen, cumhuriyetimizin kuruluş yılından bihaber olan… Üniversitelerimizin sayısının artmasıyla övünmelimiyiz yoksa bu sayı artışının topluma negatif geri dönüşleri olduğunu gerçeğini bağırmalımıyız elbette öznel bir bakış açısını kendi içinde barındırıyor. Ancak sadece bölgesel kalkınmaları desteklemek adına üniversite sayısını artırmanın genç nüfusa yeni yollar açmaktan ziyade negatif geri dönüşlerinin daha fazla olduğu kanaatindeyim.

Realist olmak gerekirse üniversitelerin sitcom bölümleri dışında kabul görmüş bölümlerinden mezun olanların kendi alanlarından dünyaya,gündemdeki gelişmelere bir ışık tutmalarını istesek,istisnaları ayrı tutmakla beraber,bir akıl tutulması yaşayabileceğimiz maalesef aşikar. Ancak bu noktada geçmiş yazılarımdada bahsettiğim şekilde Avrupa’nın en yüksek oranlı genç nüfusuna sahip olmak maalesef yetmiyor. Bu potansiyeli ne yönde ne kadar eğitebildiğiniz ve değerlendirebildiğiniz aslolandır.

Emir Adıgüzel

Yazar Adı: Emir Adıgüzel

Emir Adıgüzel tarafından yazılan toplam 4 yazı bulunmaktadır..

1995 İstanbul doğumlu. Ahi Evran Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 3.sınıf ve Anadolu Üniversitesi Sermaye Piyasası ve Menkul Kıymetler 2.sınıf öğrencisi. Gençlik Hareketi ve Dayanışma Derneği Kırşehir İl Başkan Vekili,Evran Haber Ajansı köşe yazarı.

Emir Adıgüzel

About Emir Adıgüzel

1995 İstanbul doğumlu. Ahi Evran Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 3.sınıf ve Anadolu Üniversitesi Sermaye Piyasası ve Menkul Kıymetler 2.sınıf öğrencisi. Gençlik Hareketi ve Dayanışma Derneği Kırşehir İl Başkan Vekili,Evran Haber Ajansı köşe yazarı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir