Sivil Akademi, 2014 yılı sonlarına doğru sivil toplum çalışmalarına gönül vermiş ve bu alanda uzmanlaşmaya devam eden bir grup genç tarafından kurulmuş bir sivil toplum blogudur. Sivil Akademi ekibi uzun yıllar gerçekleştirdikleri sivil toplum projeleri ve gönüllülük faaliyetleri ile beraber sadece birer gönüllü olarak kalmamış bu alanda ülkemizde ve dünyada ki gelişmeleri takip etmiş, akademik çalışmalarda bulunmuş/bulunan, çalıştığı konularda daha fazla bilgi sahibi olmayı arzulayan ve araştırmalarını sürdüren gençlerden oluşmaktadır.

Sivil Akademi.com hibe programları, projeler, etkinlikler vs hakkında duyuru yapan sitelerden farklı olarak sadece makale, araştırma, değerlendirme, görüş ve röportajlara yer veren bir platformdur. Yani Sivil Akademi de günlük, haftalık, aylık duyurulardan ziyade sivil toplum örgütlerinin gerçekleştirdiği proje ve faaliyetlerin yazarlarımız tarafından yapılan değerlendirmelerine, bu alanda bilgi ve araştırma gerektiren konular hakkında bilgilendirme yazılarına, sivil toplum örgütlerinin kapsitelerini geliştirmeye yönelik yeni uygulamaların ve teknolojilerin anlatıldığı blog yazılarına yer verilmektedir. Bununla beraber sivil toplum alanında kendisini kanıtlamış kişiler ile yapılan röportajlara, sivil toplumun faaliyet alanına giren ve toplumun beklenti içerisinde olduğu konular hakkındaki görüş ve düşüncelerin yer aldığı yazılara yer verilmektedir.

Ayrıca kamu ve özel sektör dışında 3. Sektör olarak nitelendirebileceğimiz sivil toplum artık gün geçtikçe kendi profesyonellerini oluşturmakta ve bu alanda daha fazla profesyonele ihtiyaç duymaktadır. Proje yönetimi, yaygın öğrenme teknikleri, motivasyon, sürdürülebilirlik, algı yönetimi, gönüllü yönetimi, proje döngüsü, teknolojinin takibi/kullanımı vb uzmanlık/bilgi gerektiren konularda sivil toplumun büyük eksikleri bulunmakta ve kapasite gelişimine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacın oluşması ile beraber üniversitelerde sivil toplum alanında yönelik yüksek lisans programları başlatılmış, kuluçka merkezleri kurulmuş ve inovasyon merkezleri kurulması planlanmaktadır. Ama özellikle kısa vadede tüm bu çalışmalar sivil toplumun bu bilgi ve uzman açığını yeteri derecede karşılayamamıştır. Sivil Akademi bu soruna kısa vadede çözüm getirmek, uzun vadede ise bahsi geçen çalışmalar ile ortaklıklar geliştirerek bu konuda sürdürülebilirliğe katkı sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Sivil Akademi yazar kadrosu tarafından öncelikli konular belirlenmiş ve yazılar yayınlanmaya başlamıştır. Buna ek olarak sizlerde araştırma yapılmasını gerekli gördüğünüz veya bilgi ihtiyacı olan tüm konular ile ilgili yazarlarımıza öneride bulunmak adına iletişim bölümünden bizimle temasa geçebilir ve öneri/değerlendirmelerinizi sunabilirsiniz.